• Kierunek Natura Jak i gdzie zwiedzać parki krajobrazowe Warmii i Mazur

  02 wrzesień 2015 Aleksandra Kiełczewska
  Przewodnik Kierunek Natura Jak i gdzie zwiedzać parki krajobrazowe Warmii i Mazur
  Przeczytaj więcej >>
 • Wszyscy wykonawcy robót wybrani

  06 sierpień 2014 Aleksandra Kiełczewska
  Trzy ostatnie parki rozstrzygnęły przetargi i wyłoniły wykonawców poszczególnych prac budowlanych. Na przełomie czerwca i lipca podpisano ostatnie umowy z wykonawcami, kończy się tym samym kolejny etap projektu. Wartość zakontraktowanych umów dotyczących ośmiu zadań inwestycyjnych to ponad 2 mln złotych. Do końca grudnia 2014 planuje się wybudować infrastrukturę turystyczną w sześciu parkach krajobrazowych województwa. Zdjęcia w galerii
  Przeczytaj więcej >>
 • Ścieżka turystyczna „Źródła Brynicy”

  20 maj 2014 Aleksandra Kiełczewska
  Serdecznie zapraszamy na nową ścieżkę turystyczną o nazwie „Źródła Brynicy” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Trasa ma długość 12 km i świetnie nadaje się na rowerowe wypady na łono natury. Ścieżka zaopatrzona jest w wiele tablic edukacyjnych, miejsca przystankowe i drogowskazy. Prowadzi przez malownicze tereny bryńskich wiosek. Wycieczkę można rozpocząć z dowolnego punktu, jednak oficjalnym punktem startowym jest miejscowość Bryńsk (przy budynku Szkoły Podstawowej). Stąd kierujemy…
  Przeczytaj więcej >>
 • 10 lat Unii świętowaliśmy w Elblągu

  09 maj 2014 Aleksandra Kiełczewska
  1 maja w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z 10-leciem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji w Elblągu odbył się piknik rodzinny podczas, którego mogliśmy m.in. przybliżyć projekty realizowane przez fundację i parki krajobrazowe naszego regionu. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podsumowując 10 lat obecności Polski w UE, zorganizowało ogólnopolską kampanię tematyczną. W regionie Warmii, Mazur i Powiśla współorganizatorem i koordynatorem tej kampanii był Urząd…
  Przeczytaj więcej >>
 • Seminarium zorganizowane w ramach promocji projektu Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów.

  19 czerwiec 2013 Aleksandra Kiełczewska
  W czwartek 13 czerwca 2013 roku w sali konferencyjnej giżyckiego Portu EKOMARINA odbyło się seminarium zorganizowane w ramach promocji projektu Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni wszyscy zainteresowani, w…
  Przeczytaj więcej >>
 • Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów.

  22 kwiecień 2013 Aleksandra Kiełczewska
  Tytuł projektu: Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów. Beneficjent: Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich Partnerzy: Województwo Warmińsko-Mazurskie Jednostki budżetowe Partnera zaangażowane w Projekt: WELSKI PARK KRAJOBRAZOWY PARK KRAJOBRAZOWY WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ PARK KRAJOBRAZOWY PUSZCZY ROMINCKIEJ MAZURSKI PARK KRAJOBRAZOWY ZESPÓŁ PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH POJEZIERZA…
  Przeczytaj więcej >>
 • Dofinansowanie dla FOWJM

  20 marzec 2013 Aleksandra Kiełczewska
  Ruszył projekt Fundacji i parków krajobrazowych W dniu 13 marca 2013 roku w siedzibie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ) w Warszawie podpisano Umowę o dofinansowanie projektu pt.: „Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów”. Stosowne podpisy w imieniu Beneficjenta – Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich złożyły przedstawicielki Zarządu – Pani Prezes Ewa Stajuda…
  Przeczytaj więcej >>

Trzy ostatnie parki rozstrzygnęły przetargi i wyłoniły wykonawców poszczególnych prac budowlanych. Na przełomie czerwca i lipca podpisano ostatnie umowy z wykonawcami, kończy się tym samym kolejny etap projektu. Wartość zakontraktowanych umów dotyczących ośmiu zadań inwestycyjnych to ponad 2 mln złotych. Do końca grudnia 2014 planuje się wybudować infrastrukturę turystyczną w sześciu parkach krajobrazowych województwa.

 

Zdjęcia w galerii

1 maja w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z 10-leciem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji w Elblągu odbył się piknik rodzinny podczas, którego mogliśmy m.in. przybliżyć projekty realizowane przez fundację i parki krajobrazowe naszego regionu.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podsumowując 10 lat obecności Polski w UE, zorganizowało ogólnopolską kampanię tematyczną. W regionie Warmii, Mazur i Powiśla współorganizatorem i koordynatorem tej kampanii był Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Spotkanie w Elblągu było znakomitą okazją do zaprezentowania postępów jakie dokonały się w naszym regionie dzięki napływowi środków unijnych. Piknik z udziałem premiera Donalda Tuska, przyciągnął kilka tysięcy elblążan na Bulwar Zygmunta Augusta. W obchody włączyła się również fundacja, beneficjent środków unijnych przeznaczonych na realizację projektów środowiskowych.

Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji dla osób w każdym wieku. W strefie zabawy – gry i konkursy sprawnościowe dla najmłodszych. W strefie edukacji różnorodne animacje, warsztaty oraz pokazy badań naukowych i eksperymentów. Uczestnicy z zainteresowaniem obejrzeli występy artystyczne na scenie oraz uliczny spektakl ZMYSŁY w wykonaniu A3Teatr. Wśród wielu stoisk, tych którzy z powodzeniem sięgnęli po środki unijne, nie zabrakło namiotu fundacji. Podczas wspólnej zabawy można było m.in. sprawdzić swoją wiedzę na temat UE i przyrody regionu, w nagrodę otrzymując specjalnie przygotowane na ta okazję gadżety. Atrakcją czekającą na najmłodszych, w namiocie Fundacji, była możliwość wykonania zmywalnego tatuażu na skórze, z wizerunkami zwierząt chronionych. Dzieci z dumą nosiły przyrodnicze malunki, jednocześnie ucząc się o różnorodności i bogactwie świata zwierząt.

 

Zdjęcia z pikniku w galerii

Serdecznie zapraszamy na nową ścieżkę turystyczną o nazwie „Źródła Brynicy” w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Trasa ma długość 12 km i świetnie nadaje się na rowerowe wypady na łono natury. Ścieżka zaopatrzona jest w wiele tablic edukacyjnych, miejsca przystankowe i drogowskazy. Prowadzi przez malownicze tereny bryńskich wiosek. Wycieczkę można rozpocząć z dowolnego punktu, jednak oficjalnym punktem startowym jest miejscowość Bryńsk (przy budynku Szkoły Podstawowej). Stąd kierujemy się na Bryńsk Szlachecki nad jezioro Bryńsk Szlachecki, przy brzegach którego leżą źródliska dające początek najważniejszej rzece Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego – Brynicy. Udajemy się następnie w stronę leśniczówki Bryńsk i skręcamy na śródleśną ścieżkę prowadzącą wzdłuż jezior bryńskich. Pomiędzy osadą Bryńsk Szlachecki a jeziorem Bryńskim Południowym rozciąga się rozległy kompleks łąkowy o nazwie „Łąki Bryńskie”. Zbaczając nieco z trasy możemy zobaczyć panoramę łąk. Miejsce to jest siedliskiem wielu chronionych roślin oraz ptaków, w tym żurawi. W dalszej części ścieżka prowadzi nad malownicze jezioro Czarny Bryńsk. Leży ono w granicach florystycznego rezerwatu przyrody „Czarny Bryńsk”. Kilka kilometrów dalej mijamy kolejne jezioro – Tabułka, i docieramy do siedziby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, nieopodal której przepływa rzeka Brynica. Kierując się następnie na Bryńsk Ostrowy trafimy do ostatniego już punktu na trasie, którym jest polana ze stanowiskiem światłolubnych kocanek piaskowych.

 

Zdjęcia w galerii

W czwartek 13 czerwca 2013 roku w sali konferencyjnej giżyckiego Portu EKOMARINA odbyło się seminarium zorganizowane w ramach promocji projektu Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni wszyscy zainteresowani, w szczególności przedstawiciele lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych a także instytucji działających w obszarze turystyki, ochrony przyrody i ekologii

Podczas seminarium poruszono zagadnienia dotyczące możliwości turystycznego zagospodarowania obszarów przyrodniczo cennych w sposób odpowiedzialny i przy wyrządzeniu jak najmniejszych szkód dla środowiska naturalnego.

W trakcie spotkania zaproszeni specjaliści podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą: pan dr Roman Chomicz z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy opowiedział o ruchu turystycznym w strefach chronionego krajobrazu a panie Agnieszka Kombel z Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz Anna Naruszewicz z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej opisały wspólną inicjatywę parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur oraz FOWJM.

Ponadto konferencja została wzbogacona o prezentację idei połączenia drogą wodną Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Ełckim i Kanałem Augustowskim - z tą inicjatywą zapoznała nas pani Dorota Jaksa-Pliszka z Fundacji Pętla Mazurska.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy serdecznie za udział w seminarium.